Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
AYNI BİNAYI OKUMAKTAN BIKMADINIZ MI? (Remzi Çayır)

Hadiseler olmadan önce düşünüp taşınmak varken… Plan program yapmak dururken… Dahası alternatifli çözüm yolları sıralamak akıl kârı iken, bozgun ve vurgun sonrası ağız büyütmek işe yarar mı ? Ülkeyi yönetenlerin ezberlenmiş davranışları insana huzur vermiyor.Olup bitene farklı bakabilmeyi beceremeyenler, sıra dışı gelişmeler karşısında çuvallamaktalar. Şehitler veriliyor, hükümet olağanüstü toplanıyor, etkililer, yetkililer bir araya geliyorlar. Dimdik ayakta oluşumuzdan tutun da kararlılık mesajlarına kadar iç piyasaya ne pompalanması gerekiyorsa siyaset adına o yapılmaktadır.

Birlik beraberlik nutuklarının bayatladığı bu tür duruşların, içi kof manken yürüyüşlerinin işe yaramadığını birileri yüksek sesle haykırmalı… Haykırmalı ki, ucuz siyaset adına garip garip tutumlar sergilenmesin… Yapılması gerekenleri değil de, yapılmaması gerekenleri, aciliyettendir. Kamuoyuna karşı böyle davranılması gerekir, türünden kıytırık sığınmalardan, sakınmak lazımdır.

Adamlara sormak milletin hakkı, daha önce neredeydiniz? Niye gerekli tedbirleri almadınız? Ekabir takımının bilmişlik pozunda haritalarla olayı izaha kalkışmaları da eğreti durmakta. Millet sonuç istiyor, kararlılığı, birlik ve beraberliği dikkatli ve uyanık olmakta, olay gelmeden önleme medodu geliştirmekte arıyor. Boş laflarla karnının doymadığını söylüyor bu millet… Söylüyorum da duyan mı var diyeceksiniz. Haklısınız. Yine de ateş düştüğü yeri yakıyor. Uzaktan gazel okumak hoş…

Basit önlemlerle, mücadele zemininin gereklerine uyarak, terör önlenebilir, heveskarlarının kursağı tıkanabilirdi. Yıllardır bağırmaktayız. Sınırı geçici olarak Irak’ın içinde , beş on kilometre düz yerde yeniden çizin, güvenlik güçlerini o şekilde yeniden  konuşlandırın diye… Duyan yok. Neymiş efendim, Avrupa kızarmış, Amerika ne dermiş… Tamam da kardeşim, ölümler karşısında  bu cenahların göz yaşları dökülüyor mu ?

Devletsin, uluslararası hukuka uydurarak mücadelenin emrettiğini yapmazsan, daha çok analara acı armağan edersin. Kültürel haklar, ekonomik açılımlar… Şunlar, bunlar… Kestirmeden sormak lazım… Bu işin sonu ayrıma varır mı varmaz mı? Kürt okulları açtınız… Dilde yazı alanları oluşturdunuz. Daha olmadı, eyalete döndünüz, yerel yönetimler altında “adacıklar” oluşturdunuz… Bu haklarla iktifa edecek mi PKK düşüncesi ve yandaşları? Mümkün mü ?

Ayrılmak ve kendi devletlerini kurmak istiyorlar. Kendi yayın organlarında açık ve seçik dile getirdikleri rüya bu. Hal böyle iken, uyduruk kimi hak ve hukuklar ve masum istekler öne sürmek gerçeği örtbas etmektir. Bazılarına anladıkları dilden konuşmak gerekmektedir. Elinde silah taşıyan kalem, kitap uzatmak, dili aracı kılmak saflık olur beyler, saflık.

Elbet adaletli bir dünya… Elbet, kimsenin kimseye üstünlük taslamadığı, fırsat eşitliğinin olduğu bir zemin. Elbet, kayırmacılığın, adamcılığın para etmeyeceği bir ülke… Elbet kimsenin dilinden, dininden, boyundan, konuşmasından, türküsünden dolayı kınanmadığı, cezalandırılmadığı bir yaşam stili istiyoruz. Hümanist oluşumuz, insanlık adına merhameti aracı kılmamız, bizi silahlı ve art niyetli insanlar karşısında aciz düşürmez. Yapılması gerekenler yapılmalıdır.

Dün, PKK ile mücadele eden, şartların gereklerine uyarak metotlar geliştirenleri şimdilerde, tuka kaka ederseniz, yarın birgün hukuk çevresinde mücadele edecek, silah atacak adam bulamazsınız… Bunu da söylemek durumundayız. Hukuk içinde, terörle mücadele etmiş insanları alaşağı etmek, rencide etmek, sadece ve sadece bölücülere alkış tutmaktır. Bilginize sunulur , bilge kişiler…
 
Remzi Çayır Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)