Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Ağa’mdan Selam Getirmişem! (Dr. Ali Koçak)

Ağa, Mir ve Murasil


Ağa’nın murasili karşı köyde Mir’in kapısına dayanır... "Mir’im Ağa’mdan selam getirmişem ..." Ağam der ki, “Kurban olam, biz ettik siz eylemeyin, yardımlarına muhtacız, yardım elinizi uzatın artık... Halkıma yaranmak için meydanlarda sürçü lisan eylediysem af eyle... Bu zalimlerden kurtar bizi ... ha sizin köyde konaklanmışlar!!   Biz ise köyünüze giremez olduk .. Babiali’nin kapısında bekleye bekleye dizlerimiz nasırlandı!!  Ama nafile .. girmemize müsaade çıkmadı !”
 Mir de Murasil’e: “Bana bak Murasil efendi, Ağana de ki: Ben ki geçmişte kapınızı çalar Cellat korkusundan kaçmak için yer arardım... Ben ki kapınıza dayanıp yardım talep eylerdim...  Buraların Padişahı olmuşam.. Ağan da bunu bilmiş ola... Cellat ise tarihe kavuştu, mazideki günler de geçmiş ola ... “Bağdat Basra Horasan gitti, daha görmesen” .. kavminize mensup olanlar öyle der bizim köyde!!! Fakat bize sadık olduğu müddetçe Ağandan yardım esirgemeyiz...  Amma ve lakin bazı taleplerimiz olacaktır...

Bak Murasil efendi, Bizim köy artık eski köy kalmamıştır...  Hem şimal hem de cenuba açılmamız lazım... Sizin köy ise çok büyük ... Zaten de başınız dertte... Ben derim ki köyünüzün bir kısmını biz alalım  ... Hem böylece bu zalimlerle uğaraşıp durmazsınız... Cenubi hudutlarımızın uzantısı olan arazilerle alakalı sesiniz çıkmaya başladı. Bu da bizleri huzursuz eder ... Sakın ola oralara karışmayın... Ağan da bilmiş ola ki bu tür müdahaleler neticesinde belalara mübtela eder kendisini..

Murasil efendi, iyi anlayasın ki şarti şurutlarımızı tatbik eylemeniz gerek ki biz de sizlerden yardım ellerimizi esirgemiyelim... Ağana selam ve hürmetlerimi taktim eylemeyi sakın ola ihmal etme....” “Mir’im, bize zaman gerek zira halkımızı ikna etmek lazım...,” diye Murasil efendi cevap verir Mir`ine.

Dr. Ali Koçak Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)