Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
İslam’ı Roger Garaudy’den Öğrenmek (İhsan Kurt)

Aslında bu yazının konusu ya da hedefi belirli bazı kişiler değil. Konuya açıklık getirebilmem açısından bir iki isim vermek mecburiyetinde kaldığımı da ifade etmek istiyorum. Yıllardır tespit ettiğim bir durum var. Bazı olaylara karşı biraz garip biraz da tuhaf ilgiler gösteriyoruz galiba! Neden mi?Etrafımızda, yanımızda, yöremizde bulunan Müslümanların yaptıkları güzel çalışmalar, söyledikleri, yazdıkları ve hatta Allah rızası için yaptıkları pek dikkatlere getirilmez. Ya onun görevi, inancının gereği olduğunu bildiğimizden ya da kıskançlığımızı bastırdığımızdan bu durumlara pek önem vermeyiz. Hatta çoğu defa görmezden gelir, önemsemeyiz bile… Belki de bu anlayışta bir Müslüman’ın nefsinin kabarmasına sebep olmamak gibi güzel bir yaklaşım da olabilir. Duruma böyle bir “hüsnü zanla” yaklaşmak mümkündür. Fakat her ne olursa olsun bu tür bir yaklaşımda, böyle bir ilgi anlayışında önemli bir eksiklik görmemek mümkün değildir.

İyi hatırlıyorum… Fransız Komünist Partisi eski genel sekreteri Roger Garaudy’un Müslüman olduğunun yazılıp çizildiği yıllarda bizdeki bazı yarı aydınlar ya da buna heveslenenler İslamı Garaudy’un Türkçeye çevrilen eserlerinden öğrenme gibi bir akımı başlatmışlardı sanki… Hatta bunun için adı geçen yazarın kitapları neredeyse kapış kapış satılıyordu. Çoğu kimse bu ilgiyi sorgulamadığı gibi kitaplardaki fikirlerin ne derece İslam’a uygun olduğunu yazanlar ve tartışanların sayısı da çok azdı.

Daha sonraları dünya çapında tanınmış müzisyen Cat Stevens Müslüman olduktan sonra Yusuf İslam adını aldı. İlgi neredeyse hala sürdürülmekte ve devam etmektedir. Bu konuda daha birçok örnek vermek mümkündür. Hatta bizde, Türkiye’de Müslümanlar tarafından “inançsız” ya da “imanı zayıf” olarak bilinen, öyle tanınan bazı sanatçı ve yazarların “İslam’a yöneldiğini” sürekli gündemde tutmalarının yanı sıra veya bu konuda kırk yılda bir “İslami” duyguların yoğunlaştırıldığı yazılar yazmaları da hayretimizi çekmektedir. Bunlara övgüler yağdırmayı da ihmal etmiyor, neredeyse yarışıyoruz. Hemencecik bu zevatların 365 günlük saldırılarını unutuyor, altı saatlik övgülerini ya da mesajlarını öne çıkarabiliyoruz.

Derdim şu veya bu kişiyle değil elbette. Fikirleri, düşünceleri ve bunlara paralel davranışlarla daha çok ilgileniyorum çünkü. Ancak bazılarımızın “sazan” olmaya heveslenme, atılan oltaya hemencecik gelme davranışlarını da yadırgamadan edemiyor, bu tür davranışlarımızla ilgilerimizi ciddi şekilde sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu durum biraz da bazı basın yayın organlarının gizli veya açık on bir ay İslam’a her türlü aykırı yayınlarını Ramazan ayı gelince “Ramazan sayfaları” hazırlamalarına benzemiyor mu?
İnsan olarak, sadece ve sadece Yaratan’a kul olarak nefsimizi sorgulamanın içerisinde onu iyi veya kötü çeşitli yollara sevk edebilecek ilgilerimizi de sorgulamadan içine düşeceğimiz bataklıktan kimleri sorumlu tutma hakkına sahibiz?

Bu konularda da “akletmiyor musunuz, düşünmüyor musunuz?”
“Bir kısım beyinsizler yüzünden bizi helak eder misin Ya Rabbi!”

İhsan Kurt Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)