Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
FİL VE BİR FARE (Oyhan Hasan BILDIRKİ)

Çölde filler arasındaki zorlu bir fil ile çaresiz farenin arenadaki dövüşünü gördüm ben. “Gördün de, ne yaptın mı?” diyeceksiniz, biliyorum. Yaptığım, anlatmaya değmez değersiz bir şey. Herkesin yaptığını yaptım ben de. El âlem nasıl gördükleri karşısında tarafsızı oynadılarsa, olan bitene kulaklarını tıkadılarsa, ben de öyle yaptım. Çaresiz farenin karşısında olmak, hoşuma gitti. Çaresiz farenin geçmişten geleceğe yaptığı ve yapmaması gereken davranışların neler olduğunu herkesin kafasına soktum, hiçbir şeyi farenin yanına bırakmadım.“Ne zalimmişsiniz!” dediğinizi duyar gibi oldum. Yok, zalim olan ben değilim. Zamanı geldikçe tarihe yazılan kanlı kansız bütün arenalarda, öteden beri öyle yapılmadı mı? Soylularla zavallıların dövüşlerinde kralından çulsuzuna kadar, herkes filleri alkışlayıp, onları gayrete getirmedi mi?

Üstelik, hepimizin çok iyi bildiği ama her zaman aklında tutmadığı bir atasözümüz var bizim: Üzüm, üzüme baka baka kararır. Büyüklerimiz, hepimizi etkiledi ve biz daima onların izinden gittik. Araba tekeri gibi; ön teker nereye çekerse biz de oraya gittik.

Çaresiz fare, dayak yediği her günün sonunda, karalandı, azarlandı, paylandı, ağzına biber sürülmekle korkutuldu. Öte yanda soyunun belirgin özelliklerini sergileyen öfkeli fil, bildiğini okumaya hâlâ devam ediyor. Çaresiz farenin varı yoğu tükenmiş yoksul deliği, kullanımı yasak mı değil mi diye tartışılan ışıklı bombalarla yakılıyor. Nedense hepimiz, o ışıklı bombalara çocukluğumuzun bayramlarında havaya atılan işaret fişekleriymiş gibi bakıyoruz. Sadece bakmakla yetinsek iyi de, bu kadarla mı kalıyoruz?

Asla! Ünlü ünsüz bütün yorumcularımız, şanlı şansız politikacılarımız, gazetelerinde bulduğu köşelerinde yazı yazmakla övünen yazarlarımız, sanki ağız birliği etmişçesine, zorlu filin son akınlarında da haklı olduğunu savunuyorlar.

Çaresiz fare ağlıyor, ağıtlar yakıyor. Çaresiz fare, yardım istiyor. Ancak bütün gözler kör, kulaklar sağır, insanlık denilince mangalda kül bırakmayan vicdanlar sus pus.

Bazen yanlış bir dünyada yaşadığımıza inanıyorum, hayıflanıyorum. Onca teşkilat meşkilat, yer üstü yer altı örgütlerinin hiçbiri, uluslar arası yardım kuruluşları çaresiz farenin gözyaşlarıyla ilgilenmiyor. Çaresiz fare ağlıyor, tükeniyor.

Zorlu filin fiyakasına diyecek yok. Sonuna kadar işin peşini bırakmayacağını, çaresiz farenin cezasını dün olduğu bugün de vereceğini bütün dünyaya duyuruyor. Dünya, kös dinliyor. Dünya, sessiz. Yok canım, öyle değil… Dünya, zorlu fili alkışlıyor. Ölenlerle yaralananların çetelesini tutuyor. Ah bu film, keşke gerçek olmasaydı! Keşke çaresiz farenin gözyaşları akıtılmasaydı!..

Çaresiz fare, kızgın çölde zorlu filin ayakları altında çiğnendikçe çiğneniyor. Onun yardakçıları bütün kara, hava ve deniz yollarını da kapatmışlar ya da açma gayretinde bulunmuyorlar. Haklılar… Henüz bekledikleri zaman gelmedi demek ki? Gelince göreceğiz; çaresiz fare, filin hortumunu çizerse, o zaman bütün dünyalılar bir araya gelecek ve zorlu filin hakkını çaresiz farede asla bırakmayacaklardır. Dünya arenasında oynanan bu!

Dünya aynasında her zaman gördüğümüz de bu, değil mi? Düşünüyorum; acaba bizim, farenin yavruları için gözyaşı dökmeye hakkımız var mı?

Oyhan Hasan BILDIRKİ Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)