Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Gülen Hoca`dan Erdoğan`a "İsrail Nasihati" (Selim Çoraklı)

 

Bu haberin başlığı şöyle de olabilir mi diye düşünüyorum: “Fethullah Hoca'dan Erdoğan'a İsrail Freni!” Ya da “Fethullah Gülen İsrail’e Şemsiye mi Açtı?” Böyle bir soru sormamızın sebebini, aşağıda haberini vereceğimiz bir köşe yazısı oluşturuyorsa da meselenin alt yapısı geçmiş tarihlere kadar uzanıyor.Fethullah Gülen ve cemaatinin öteden beri İsrail ile ve özellikle de ABD’de yaşayan Yahudi örgütlerle sıcak ilişkiler içinde olduğu biliniyor. Hatta 1. Körfez savaşı sırasında Fethullah Gülen, ABD uçaklarından yağan bombalarla ölen binlerce Iraklı, Filistinli çocuğu unutarak, Saddam’ın SCUD füzelerinin öldürme ihtimali olduğu İsrailli çocuklar için göz yaşı döktüğünü kürsüden haykırmıştı. Aşağıdaki haberi okuyunca bu derin ilişkinin şimdilerde de sımsıcak devam ettiği görülmektedir.

10 Yıldan fazladır ABD’de “Askerlerin şerrinden ABD’nin şefatine sığındık” diyerek yaşayan Fethullah Gülen’in, son zamanlarda Türkiye’nin İsrail politikasıyla ilgili girişimlerini doğru bulmadığı konuşuluyordu. Bunun doğru olduğu Zaman Gazetesi’nin Washington Temsilciliğini yapan ve Fethullah Hoca’nın ABD’den sesi olarak algılanan Ali Halit Aslan’ın 24 Ocak 2010 tarihinde Today Zaman’da yazdığı “İsrail ve Türkiye: Zor Bir Çift” başlıklı yazı ile ortaya çıktı. Yazı da verilmek istenen mesaj ise özetle şöyle:

“Fethullah Gülen ve Cemaati, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik eleştirilerini doğru bulmuyor. İsrail ile ilişkilerin bozulmasını istemiyor. Bunun için özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik eleştirilerini kamuoyu önünde yapmaması ve daha dikkatli olması için uyardı.”

Aslan, Israel and Turkey: a difficult couple, başlıklı yazısında, öncelikle Türkiye’nin komşularıyla sıfır problem politikasını hatırlatarak, İsrail’le ilişkilerin gerilmesinin bir çelişki olduğuna dikkat çekti. Ali Halit Aslan İsrail’e, Türkiye’yle ilişkilerini geliştirme ve anti-semitizmle mücadele için askeri müdahalelerden uzak durup, kamu diplomasisi yürütmesi ve Türkiye’de temasta olduğu çevreleri farklılaştırması tavsiyelerinde bulundu.

Aslan, İsrail’in iyice zayıflayan Kemalist laiklerle ilişkisini eleştirirken, “Giderek güçlenen dindar muhafazakârları görmezden geldiği"ni de vurguladı. Aslan, Türkiye’ye ise tartışmalarda daha dengeli olmasını önerirken, Türk liderler, özellikle de Başbakan Erdoğan, "İsrail politikalarını kamuoyu önünde daha az eleştirmeli ve daha dikkatli bir yol izlemeli” dedi.

Aslan'ın, www.todayzaman.com web sitesindeki İngilizce kaleme alınan yazısının linki şöyle:
http://www.todayszaman.com/tz-web/columnists-199428-israel-and-turkey-a-difficult-couple.html İnsan bu yazıyı okuyunca ister istemez şöyle sormak gereği duyuyor: “Acaba Fethullah Gülen ve cemaati, İsrail’e şemsiye mi açtı. Böyle olmasa Başbakan Erdoğan’a İsrail ile ilgili politikalarında frene basmasını istemezdi.”

Selim Çoraklı Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)