Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
EVE DÖNEMEYENLER (Remzi Çayır)

Pazar gününün hoşgörüsünden yararlanarak, cümbür cemaat filme koştuk. Kızım “Sınav”dan, biz “Eve Dönüş” filminden koltuk ayırttık. Sağıma, soluma baktım… Gençler çoğunluktaydı. Medya birkaç gündür “Eve Dönüş”le ilgili  yayınlar yapınca gidelim, görelim istedik.“Yakında gösterilecek filmlerin ilaveleri uzak bir gelecekte sinemalarda olacak filmlerin fragmanı derken” perde açıldı… kel göründü. Filmin ilk karesine baktım, son karesini gördüm. Filmin kadın oyuncusu tuhaf, amatörün amatörü biri. Almanya’da porno film çeviren, sırf yurtdışında  tanındığı için filmde resim olarak görünen biri.

Lakin, konu aktörlerin yada aktrislerin layıkıyla rollerine kendilerini verip vermediklerini irdelemek değil, film baştan sona uyduruk karelerle  doldurulmuş… Sahte ve yerine oturmayan resimlerle süslendirilmiş. Sloganlar içimi bayılttı. Tavırlar hala  keskin, hala siyah-beyaz devrimci sol kendini bir türlü yenilemiyor.

O günleri en canlı ve en kanlı  tarafıyla yaşayan biri olarak, filmi işkence sahneleri başta olmak üzere uyduruk buldum… Ve döndüm kendimize… Bağırasım geldi. Ey  parası  olan ülkücüler veya ey ideallerimizi hala canlı tutan dava adamları… Nerdesiniz ? Eli kalem tutan dostlar, size ne oldu ? O kadar işkenceyi, yokluğu, dostluğu, yıkılmazlığı biz yaşamadık mı? Karanlık hücreleri, yalnız ölümleri, koca koca kazanlarda getirilen bulgur çorbalarını biz içmedik mi? İçerken kusmadık mı?

Niye bir filmimiz, bir tiyatromuz, bir ortak hafızamız yok? Niye geçmişimizin bir özeti çerçevelenip gençlere, geleceğe sunulmaz ? Üzülüyorum… Hala eve dönmediniz mi yoksa ? Hala at sırtında kımız içmekle mi meşgulsünüz ? Şu parti bu parti… Şu organizasyon, bu organizasyon … Bu tür ayrımları ve çekişmeleri bir yana  bıraksak diyorum. Senaryosu hazır bir filme destek olacak birileri var mı?

Ey dün kader birliği yaptığım arkadaşlar, ey yarın aynı tasayı  paylaşacağım insanlar, sizin de dikili bir ağacınız olsun istemez misiniz ? At sırtında medeni insan olmak zor. Eve dönmeden de haneleri çoğaltmak imkansız. Öyleyse bizim de filmlerimiz olmalı, bizim de tiyatromuz kurulmalı.

Ne dersiniz ? Kendimizce bir şeyler yapmanın, kimi adımlar atmanın vakti gelmedi mi? Bu kadar vurdum duymazlık, hatta aymazlık bizi aşağıların aşağısına düşürmez mi ? Dününü unutanlara, yarın kucak açmaz.


Remzi Çayır Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)