Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Dünden Bugüne MHP Kurultayları- 1 (Yavuz Selim Demirağ)

Binlerce yıllık Türk Milliyetçiliği ideolojisinin siyasi parti haline gelişinin üzerinden neredeyse yarım asır geçti. 1911’de Milli Türk Fırkası, 1912’deki Milli Meşrutiyet Fırkası gibi çok gerilere gitmeden, 1948’deki Mareşal Fevzi Çakmak tarafından kurulan Millet Partisi ile başlayalım dilerseniz. Ardından CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) ve MHP ile 12 Eylül gününe kadar olan kongreleri mercek altına alacağız.Türk siyasi hayatında derin izler bırakan MHP’nin 12 Eylül darbesiyle kapatılmasından sonra kurulan MP (Muhafazakâr Parti) ve MÇP (Milliyetçi Çalışma Partisi)nin kongrelerini hatırlatmayı düşünüyoruz. Darbenin kapattığı siyasi partilerin yeniden açılmasından sonra MÇP ile birleşen MHP kongrelerini yazacağız.

Türk Milliyetçileri’nin siyasi partisi MHP’nin efsanevi lideri, karizmatik Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in parti içindeki dengeleri nasıl oluşturduğuna, hazırladığı listelerin delinmesine, kontenjan isimlere, Genel İdare Kurulu ve Başkanlık Divanı seçimlerindeki uygulamalara tanık olacağız.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de demokrasi ve özgürlükler hızla ilerlerken, siyasi partilerdeki geriye dönüşe birlikte şaşıracağız. Türkiye’de siyasi parti genel başkanlarına günümüzde verilen padişahlardan daha fazla yetkinin kadroları tasfiye etmek için kişisel hesaplar yüzünden nasıl da kullanıldığına tanık olup isyan edeceğiz belki. Belki de 50’li, 60’lı, 70’li yıllarda parti içi demokrasinin işleyişlerini okuyunca siyah - beyaz filmleri özler gibi o günleri arayacağız.

Bu araştırmada bugün MHP mirası üzerine oturan yöneticilerin metotlarını ve liste mücadelelerini yazarken bu çalışmanın sadece MHP’ye değil bütün siyasi partiler için örnek teşkil edeceğini umut ediyoruz. Eksiklerimiz, unutup, ihmal ettiğimiz olay ve isimler illa ki olacaktır.

Türkiye’de seçim ve siyasi partiler yasasının demokrasiye uygun olarak yeniden tanzim edilmesi, siyasi partilerimizin de tüzüklerinde demokratik tadilat yaparak seçmen iradesini yansıtmaları dileğimizdir.

Tam yirmi iki yıl süren tek partili hayattan sonra 18 Temmuz 1945’te Milli Kalkınma Partisi kurulmuştu. Türkçü - Turancı faaliyetlere maddi - manevi destekler veren Nuri Demirağ’ın kurucu Genel Başkanlığını üstlendiği partinin kurucuları arasında Hüseyin Avni Ulaş, Cevat Rıfat Atilhan gibi isimler vardı.

MKP’den hemen sonra CHP’den ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan, Fuat Köprülü ve Emin Sazak 7 Ocak 1946’da Demokrat Parti’yi kurmuşlardı. 12 Ocak 1944 yılında 23 yıldır sürdürdüğü Genelkurmay Başkanlığı’ndan emekli olan Mareşal Fevzi Çakmak, Demokrat Parti listesinden Celal Bayar’ın da önünde bağımsız milletvekili seçilmişti. DP içinde Bayar ve Menderes’i eleştirdiği için ihraçların başlaması üzerine 20 Temmuz 1948’de CHP’den ve DP’den sonra üçüncü büyük parti olarak Millet Partisi kuruldu. Millet Partisi 14 Mayıs 1950 seçimlerinde yüzde 3.3 oy oranına ulaşırken, 250.414 oy alabilmişti. Parti içinde fikri çekişmeler devam ederken MP, 27 Ocak 1954’te mahkeme kararı ile laikliğe aykırı hareketten kapatıldı.

Osman Bölükbaşı, Sadık Aldoğan, Enis Akaygen’in aralarında bulunduğu kurucular CMP (Cumhuriyetçi Millet Partisi)ni 10 Şubat 1954’te kurup Genel Başkanlığa Ahmet Tahtakılıç’ı getirdi.

CMP, bir taraftan iktidardaki DP’nin, diğer taraftan ana muhalefet partisi CHP’nin hedefinde olduğu için arzu edilen gelişmeyi gösteremiyordu. Daha doğrusu baskılardan nefes almakta güçlük çekiyordu. 16 Ekim 1958’de Remzi Oğuz Arık’ın Genel Başkanlığı’ndaki TKP (Türkiye Köylü Partisi) ile birleşerek CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) adını aldı.

İhtilalin kudretli albayı Alparslan Türkeş’in Başbakanlık Müsteşarı olduğu 27 Mayıs ihtilalini destekleyen CKMP, darbeden sonra oluşan Kurucular Meclisi’nde 25 üye ile, Milli Birlik Hükümeti’nde Ahmet Tahtakılıç’ın bakanlığında temsil ediliyordu.

15 Ekim 1961 seçimlerinde oylarını katlayarak yüzde 14 ile 1. 415. 390 oy alan CKMP, 54 milletvekili, Senato seçimlerindeki yüzde 12.5 oy ile de 16 senatör seçtirmişti. Bölükbaşı, parti içindeki cepheleşme üzerine 14 Aralık 1961’de önce Genel Başkanlık’tan istifa etti. 1962’de CHP ile kurulacak olan koalisyon hükümetine katılmamak için 29 milletvekili istifa etti. “Bu ayrılış CKMP’nin ruhundan ve davasından değil, sadece çatısındandır” açıklaması yapan Türk siyasetinin unutulmaz hatibi Osman Bölükbaşı, 13 Haziran 1962’de Millet Partisi’ni yeniden kurdu. Bölükbaşı, 1965 seçimlerinde yüzde 6.3 oy alıp 582.704 oy ile 31 milletvekili ile mecliste fırtınalar estirirken MP 1969 seçimlerinde 292. 961 oy ile 6 milletvekilliğine gerilemişti.

MP’nin kuruluşundan 1967 yılına kadar Genel Başkan olan Bölükbaşı, aynı yıl sağlık sebepleri ile Genel Başkanlık’tan ayrılmış yerine 1969’da emekliye ayrılan Genelkurmay eski Başkanı Cemal Tural getirilmişti. 

Bölükbaşı’nın ayrıldığı CKMP’de İkinci İnönü hükümetine katılan Ahmet Oğuz, 1963 mahalli seçimlerinde AP’nin birinci parti çıkması üzerine koalisyondan çekilme kararı aldı. Üçüncü İnönü hükümetinde görev almayan CKMP, bu defa Senatör Suat Hayri Ürgüplü hükümetine ortak oldu.

Hindistan’dan dönüşte coşkulu karşılama

13 Kasım darbesiyle Hindistan’a sürgüne gönderilen Alparslan Türkeş yurda döndükten sonra siyasi çalışmalarını başlattığı sırada Talat Aydemir’in ihtilal girişiminden sonra tutuklanmıştı. 14’lerden Muzaffer Özdağ, Dündar Seyhan, Rıfat Baykal ile beraber tutuklanan Türkeş beş ay sonra 5 Eylül 1963’te tahliye edildi. Oysa Türkeş Aydemir darbesinden önce Ragıp Gümüşpala’nın vefatı üzerine AP Genel Başkanlığı için adı geçiyordu. Ünlü (!) sistem Türkeş’i bir defa daha sistemin dışına itmiş, CHP’ye karşı oluşan AP’nin başına getirtmeyerek hapse atmıştı. Hapisten çıkan Türkeş’e bu defa CKMP’den teklif geldi. İktidar alternatifi olmak isteyen CKMP yöneticilerinden Mehmet Altınsoy, Ahmet Oğuz, İrfan Baran gibi isimler Türkeş’i evinde ziyaret ederek partilerine davet ettiler.

1964 kurultayında Ahmet Oğuz, Alparslan Türkeş’in desteği ile rakibi Hasan Dinçer’i geçip Genel Başkan seçildi. Oysa o tarihte Türkeş CKMP’nin üyesi bile değildi.

1964 yılında CKMP’liler Çankırı Milletvekili ve TBMM Başkan vekili Nurettin Ok’un evinde toplandılar. Türk Milliyetçiliği’nin mümtaz ismi Necdet Sancar hakem olarak görevlendirildi. Partiyi temsilen Mehmet Altınsoy, Hazım Dağlı, Mustafa Kepir, Seyfi Öztürk, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Ramazan Demirsoy, Rahmi İncelen, Fuat Uluç, Mustafa Kemal Erkovan, Türkeş’in adına ise Rıfat Baykal, Muzaffer Özdağ ve Numan Esin katılmıştı. CKMP içerisindeki bu grup Alparslan Türkeş ve arkadaşlarının bir an önce katılımını talep ederken, Hasan Dinçer grubu Türkeş’in partiyi ele geçireceği kaygısı ile buna sıcak bakmıyordu.

Alparslan Türkeş gelişmeleri takip ederken bazı arkadaşlarının CKMP’ye katılımını sağladı. Parti içindeki dengeleri test etmek için 22 - 23 Şubat 1964’te yapılan kurultayda Ahmet Oğuz’un Genel Başkan olmasını önerdi. Nitekim Oğuz seçildi. Oysa bu kurultaydan önce Türkeş’in partiye üye olması bile önlenmeye çalışılmış ancak Türkeş yıllar önce yanında askerlik yapan Polatlı’lı bir gencin girişimi ile CKMP Polatlı ilçe teşkilatına üye olmuştu.

Alparslan Türkeş MBK üyesi arkadaşlarıyla yaptığı çalışmalar ile CKMP’de ciddi bir mesafe almıştı. 31 Mart 1965 günü parti genel merkezinde düzenlenen bir tören ile CKMP üyeliği tescil edilip parti müfettişliği görevine getirildi. Ahmet Oğuz’u Hasan Dinçer karşısında Genel Başkanlığa seçtiren Türkeş’in önü açılmıştı. 14’ler olarak bilinen MBK üyelerinden Dündar Taşer, Muzaffer Özdağ, Rıfat Baykal ve Ahmet Er de CKMP saflarına resmen katıldı.

Adıyla özdeşleşen partisinden 1973’te istifa eden merhum Osman Bölükbaşı vefatına kadar MHP’de Türkeş’in yanında yer aldı. MP’nin geri kalanları CKMP ve MHP’ye katıldıktan sonra 12 Eylül darbesine kadar tabela partisi olarak kaldı. Şimdi ise Aykut Edibali’nin Genel başkanlığı’nda bir fikir kulübü olarak devam ediyor.

Yavuz Selim Demirağ Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)