Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
GÜL YÜZLÜ ÇOCUKLAR KARTLAŞINCA... (Remzi Çayır)

Neden bilmem, masumiyeti hep gül yüzlü çocukların yüreğinde aramışımdır. Doğallığı, insanlığı, güzelliği, duruluğu, bakirliği hep çocukların simasında, sinesinde, sahnesinde gözlemlemişimdir.

 Ortada paylaşacak, bölüşecek, dağıtacak şeyler olmayınca... Makam, mevki, saltanat, para olmayınca insanın güdüleri daha berrak ve daha temiz olabiliyor. Paranın, nefsin, şehvetin karıştığı her bir şey kirlenmiş, buruşmuş, asli hüviyetinden uzaklaşmıştır.

Gençliğimizdeki o idealizm, heyecan, fedakarlık olgusu kartlaşınca neden yerini akıllı işlere, karlı işlere, hesaplı işlere bırakır ? Neden ? İdealizmle akıl, atbaşı yürüyemez mi? Realizm adına doğradığımız nice masum yüreği, duyguyu nasıl yeniden oluşturacağız ?

On, on beş… Bilmediniz yirmi yıl önce yüzlerimizde gül, tomurcuklar patlarken, şimdilerde kartlaşarak hem kendimizi hem çevremizi niye karalara büründürürüz ?

Açık yürekli konuşmam gerekirse, siyaset yani cari siyasetle yapım, ruhum ve yüreğim pek de barışmamaktalar. Zorluk çektiğimi ifade etmeliyim. Yapıla gelen siyasetle ruhumun kıvrımları, duygularımın kabarıklığı uyuşmamaktadır. Çoğu kez tenakuza düştüğüm, kendimle çeliştiğim söylenebilir. Zaman zaman da olsa, kendimi değil de toplumun beklediği Remzi Çayır‘ı oynamamak zül geliyor bana. Yerin dibine geçiyorum.

Lakin, bir asil emanet var… Asil ve adaletli bir yol var, onu da yok sayarak başka başka yönlere yüzümü çeviremiyorum. Omuzlarımızdaki yük, beyan edildiğinden daha ötelerde anlamlar ve işaretler içermektedir. Davanın ruhaniyeti ve ahirete uzanan izlerinde işte bu güzellikler ve rumuzlar barınmaktadır.

Yine de kartlaşan arkadaşların, insanların ettiklerini anlamaya, bilmeye çalışırken bunca iç hesap yapmanın, davanın özüyle, adalet hissiyatınızla, istikbale matuf rüyalarımızla bağdaşıp bağdaşmadığını sorgulamak lazım.

Yeryüzünde adalet dağıtma iddiasındaki insanların, ilk basamakta, sağına soluna çamur atmada berduş davranması… ilkesizliği, omurgasızlığı yol edinmesi tuhaf üstü tuhaf bir haldir.

Dediğim gibi, gül yüzlü çocuklar kartlaşmaya görsün, her türlü desise yalan dolan hal olup çıkmaktadır. Üzgünüm. Böyle olmamalı diyor içindeki ses. Mana olarak zemzem suyunu içen o çocuklar… Tuna nehrinden atlarını sulamışlardı. Dahası Mohaç ’ta at üzerinde kalmayı başarmışlar, Plevne`de saf tutmuşlardır. Ölüm yaşamaktı aslında. Yaşamak ise bir nefeslik andı… Andan daha küçük anlardı. Bu şuurla binmişti gül yüzlü çocuklar atların sırtına… Ve böylesi bir serdengeçtilikle yürümüşlerdi maceraya.

Ya sonra ? İşte, kartlaşmanın başladığı an, bütün o buğulu güzellikler berhava olup uçmakta gökyüzüne. Nedeni, niçini ötesini berisini anlatmak kolay. Dolu dolu kulp var takacak oraya buraya. Çare mi peki ? Gül yüzlü duruşlarımızı, resimlerimizi, bu izahatlar geri getirebilir mi?

Rahmetli Genel Başkanın ötelere gitmesiyle, içimdeki boşluğun daha da büyüdüğü, kimi çirkinlikleri görünce onun ne denli merhametli ve sabırlı bir yol yürüdüğünü daha iyi anlıyorum.

Malımızla, canımızla, zamanımızla yol yürümeye emaneti daha yukarıya taşıma cehdinde iken, kimi kart yüzlülerin arkamızdan, önümüzden karalar çalması, fitne ve fücur yayması şaşırtıcı değil. Dedim ya, gül yüzlü çocuklar kartlaşınca böyle oluyor işte… Allah ıslah etsin… Ne diyebilirim ki ?

Remzi Çayır Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)