Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
“12 Eylül 1980: Nedir Ne Değildir?” (Dr. Özcan YENİÇERİ)

12 Eylül ile ilgili daha çok 12 Eylül’den zarar görmeyen -tuzu kurular- konuşmaktadır. Çünkü darbeciler muhatap, muarız ve düşman olarak hedefe koyduklarının hem bedenlerini ezmiş hem de seslerini kısmışlardı. 12 Eylül sonrasında bu konuda sesi gür çıkanlar daha çok darbeden zarar görmeyenlerdir. O döneme ilişkin anlatılmaya değer hikâyesi olmayanlar sonuçta o dönemde bedel ödeyenlerin hikâyelerini  “gözyaşı” içinde okumak durumunda kalmışlardır. Neyse konumuz bu değil!12 Eylül’ün en ağır bedelini ödeyen taraflardan birisi de ülkücülerdir. İşte bu taraf düşünürleri “Türk Yurdu” dergisi Eylül 2010 sayısıyla kamuoyunun önüne cevabını verdikleri soruları koymuş oldular. Derginin başlığı: “12 Eylül 1980: Nedir, ne değildir?” Sayının hem fikir hem de organizasyonunu Prof. Dr. Çağatay Özdemir yaptı. Dergi bir kitap hacminde olmuş. Yazılan anı ve makaleler ile 12 Eylül’ün Türk düşünce ve siyaset hayatında neden olduğu travma, kırılma ve dönüşüm ortaya geniş hacimli bir çalışmayla konulmuş oldu.

Bugün dünün muhasalasıdır. Bu nedenle  “eski” ve “yeni” tartışması yapmadan 12 Eylül’de neyin olduğunu ve 12 Eylülün neyi başardığını herkesin öğrenmeye ihtiyacı vardır. Daha çok da “yeni”lerin.

Yazarlardan Bazıları

Türk Yurdu dergisinin 12 Eylül sayısında yayınlanan makale başlıkları bile bu konuda bir kanaat hasıl etmeye yeter düzeydedir. İşte bu başlıklardan bir kaçı: Nuri Gürgür; “Öncesi, Sonrası ve Etkileriyle Otuzuncu Yılında 12 Eylül”; Nevzat Kösoğlu “12 Eylül 1980 ve Ülkücüler”, Özcan Yeniçeri, “Siyasi ve Sosyolojik Dönüştürme Projesi Olarak 12 Eylül”  Milay Göktürk, “12 Eylül: Büyük Kırılma”; Osman Çakır, “12 Eylül 1980: Devletin Kurucu Düşüncesinin Yargılandığı Dönem”; Ümit Özdağ, “Özel Harp Dairesi-MHP-Türkeş Birlikteliği Yalanına Cevap”; Veli Hikmet Başer, “12 Eylül 1980’e Gelirken Parlamento Dışı Solun Vaziyeti”; Fahri Atasoy, “12 Eylül’e Giden Sosyal Süreç Üzerine Bir Deneme”; Yunus Koç, “12 Eylül 80’den 12 Eylül 2010’a: Devlet Millet Ekseninde Bir Değerlendirme”; Hilmi Demir, “12 Eylül Askeri Darbesi; Homo Cemaaticus’un Miladı”; Kemal Görmez, “12 Eylül: Bizim Neslin Ömür Törpüsü”; Lütfi Şehsuvaroğlu, “Bir 12 Eylül Yazısı” vb.

Dönemle ilgili olarak kimi içeriden, kimi dışarıdan, kimisi de işkencelerle birlikte yaşayanlardan Agâh Oktay Güner, Orhan Kavuncu, Mahir Damatlar, Hakkı Öznur, Osman Oktay, Oğuzhan Saygılı vb. anıları da Türk Yurdu dergisinin 12 Eylül özel sayısında yer almış.

12 Eylülle yaşayanlar

Türk Yurdu dergisinin 12 Eylül sayısındaki makale ve anılarının hepsi birbirinden etkili ve çarpıcıdır. Bu makaleler 12 Eylül’de yaşananların çarpıcı yanlarını entelektüel bir duyarlılıkla ortaya koymuşlardır. Tamamen fikir, inanç, iddia ve tez olarak ortaya konulmuş olan görüşler, geleceğe ışık tutar niteliktedir. Bu makalelerin birinden bir paragraf aktarmak bile, anlatmak istediğimizin ne olduğunu ortaya koyar niteliktedir: “Ülkücülere gelince, evet çok acı çekmişler, Türk Milleti adına bedeli onlar ödemişlerdi; ama önlerinde açılan ufku görmüyorlar mı? Yedi Türk bayrağının birlikte dalgalanmasını hafife mi alıyorlar? Onlar yorgun olabilirler, ama gelecek kuşaklara bu yolu onlar açtılar. Hangi nesil çektiği acıların ödülünü bu kadar parlak almıştı? Onları kim kullanmış? Nasıl kullanmış?” (Nevzat Kösoğlu).

Yalnız bu paragraf bile “kullanıldım-kullanıldık”  nakaratı içinde olaylara bakanlara çok şey anlatır. 12 Eylül herkes için yaşanmış ve geçmişte bırakılmış bir zaman dilimi değildir. Hâlâ birileri 12 Eylül’ü etinde, kemiğinde ve ruhunda taşıyor. Türk Yurdu dergisi bu sayısında 12 Eylül’e güçlü bir ayna tutmuş. Bakmasını bilen herkes bu aynada kendisini görebilir.
 
Dr.Özcan YENİÇERİ Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)