Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
DTP`nin Lordları (Mustafa Köker)

Türkiye’nin yaklaşık otuz yıldan beri başının belası olan terör örgütüne yönelik olarak Irak sınırında operasyon beklentisinin yoğunlaştığı günlerde, DTP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Özdal Üçer, İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da bir dizi temas gerçekleştirdi.Sebahat Tuncel bu temasları sırasında Kuzey İrlanda’da IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein’in lideri Gerry Adams ile de görüştü. Gerry Adams kendisine Türk lokumu ikram eden Tuncel’e kitabını imzalayıp verirken, her evsahibi gibi nezaket gösterip konuğunu dinledi ve “problemlerimizin benzer olduğunu söyleyemem” diyerek uygun bir ifadeyle “Kürt sorunu ile Kuzey İrlanda sorununun farklı olduklarının” altını çizdi. Yani DTP ile Sinn Fein’in farklı kulvarlarda bulunduklarını vurgulamış oldu.

Aslında DTP milletvekilinin kalkıp İrlanda’ya kadar gitmesi, IRA ve siyasi kanadı Sinn Fein’den destek araması ilginçtir. Bu ziyareti gerçekleştirenlerin, iki “sorunun” birbirine benzemezliğini anlamak için irlanda’ya gelmeleri gerekmezdi. Her iki sorunun ortaya çıkış gerekçelerini Türkiye’den de öğrenebilmek mümkündü çünkü. Türkiye’ye adımını bile atmamış Adams, nasıl sorunun birbirine benzemezliğini İrlanda’dan fark edebilmişlerse, DTP’liler de fark edebilmeliydiler.

DTP milletvekilleri bu temasları sırasında, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Chatham House’da da, İngiltere Parlamentosu’nda da ağırlandılar. Eğer nihai hedef “barış” ve “şiddetin sona ermesi” ise, bu yapılan doğrudur da.

Şaşırtıcı olan, daha doğrusu o günlerde Türk basınında şaşkınlıkla karşılanan bir noktaya getirmek istiyorum sözü.Yani Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen, sözde Ermeni Soykırımı’na karşı yine aynı İngiltere Parlamentosu’nda, Türkiye yanlısı toplantılara evsahipliği yapan Lord Nezir Ahmed’in DTP’li milletvekillerine ev sahipliği yapmasına.

Lord Ahmed’in bu tür ilişkilerde “mahir”liğini az-çok bilirim. Bu ülkede benzeri birçok olaya tanıklık etmiş bir gazeteci olarak hiç de sürpriz gelmedi bana bu durum. Çünkü, İngiltere Parlamentosu’nu oluşturan Avam ve Lordlar Kamarası üyeleri, birçok ülkedeki benzerlerine göre güçlerini çok daha iyi kullanma şansına sahipler. Uzun bir geçmişe sahip İngiliz demokrasisinin tecrübesi ve dünya siyasetinde İngilizlerin şu bildik başarıları, parlamento üyelerine elbetteki bazı uygulama üstünlükleri sağlıyor.

Sembolik bir temsilciler organı olan Lordlar Kamarası’nın üyeleri, bu kurumun kendilerine sağladığı hakları kullanmada sınır tanımıyorlar. Mesela, Kamara, bazı üyeler için sadece dinlenme veya misafirlerini ağırlamanın ötesinde anlamlar taşıyor. Daha doğrusu burada “ağırlanan” kimi misafirler verdikleri siyasi mesajlar açısından bir önem taşıyor olabiliyorlar genellikle. Dünyanın herhangi bir ülkesinden biri, bir siyasi sorunu uluslararası alana bir Lord aracılığıyla taşıyabilir.

“Olur mu böyle şey?” diyenleriniz olacaktır. Pekala da olabilir… Londra’da yaşayan bir yakınız vasıtası ile kurulacak temas başlangıç için yeterli. Tanıdığınızın girişimiyle bir Lord ile sağlanacak temas, sorununuz her neyse, o konuda, Lordlar Kamarası’nda oturum düzenlenmesine kadar gidebilir. Her hangi bir mekanda yapılan toplantıdan farklı olarak sadece yaptığınız etkinliğin Lordlar Kamarası çatısı altında gerçekleşmesi, gündeme taşıyacağınız konuyu hemen uluslararası hale getirdiğini varsayın, Londra gibi dünya siyasetinin önemli bir merkezine taşıma fırsatı yakalamış olursunuz en azından. Vermek istediğiniz mesaj İngiliz kamuoyunun ilgisini bile çekmese, yine de bu ülkenin gündeminde yer kapabilirsiniz. Maliyeti de öyle çok astronomik rakamlara ulaşmaz. Hatta bazen hiç maliyeti bile olmayabilir böyle bir etkinliğin (!). Bu gibi etkinlikleri belli bir ücret karşılığı yapan Lordlar olabileceği gibi, içilen çay kahve karşılığı Lordlar Kamarası çatısı altında önemli(!) bir toplantı gerçekleştirmek mümkündür her zaman.

Öyle ya da böyle, bu organizasyonları ne karşılığı yapıyorsa yapsın kimi Lordlar işini profesyonel olarak yerine getiriyor, haklarını yemeyelim. Lord Eric Avebury iyi bir örnektir buna. İngiliz Parlamentosu’nda “Kürtlerin hamisi” olarak tanınan Lord Avebury’i, bir başka gün Keşmirlilerin yanında görebilirsiniz. Hatta Lord Avebury Batı Trakya Türklerinin sorunlarını en hararetli şekilde savunan bir Lord olarak da karşınıza çıkabilir. Tıpkı Müslüman Lord Ahmed’in Kuzey Iraklı Kürt Liderleri ile “çok özel” ve “yakın” ilişkiler içinde olduğu gibi..

Söze Lordlar Kamarası’ndan başladığımız için aklımıza bu iki Lord geldi. Aynı çatının altında 659 üyeli Avam Kamarası’nda da Lord Avebury veya Lord Ahmed gibi onlarca hatta yüzlerce üye bulmak mümkün. Zaman zaman gazete sütunlarına yansıyan haberlerde karşılaştığımız “Türkiye’nin Dostları” veya “Kuzey Kıbrıs’ın Dostları” adı altında oluşturulan gruplara mensup milletvekillerini, birbirine dost olmayan iki ayrı ülkenin “dostları” listesinde de görmek şaşırtıcı gelmesin.

Bu dostluklar kimi zaman “İngiliz dış siyaseti”nin gereği olsa da, bazen kişisel bağlantılara, bazen de tamamen “duygusal” ilişkilere dayanır. Duygusal derken romantizm anlaşılmamalı tabii ki. Bunu isterseniz “ticari” olarak telaffuz edebilirsiniz.

Başka ülkelerin iç işlerine karışmak, dünya siyasetinde ağırlığı olan ülkelerin hükümetleri ile sınırlı değil sadece. Bunun think-tank’ları, NGO’ları da var. Günün gerçeği bu işte. Talep varsa arz da var. “Tüccar Milletvekili” ya da “Tüccar Lord” da bu piyasanın arz talep dengesinde yer almışlar çok mu?

Mustafa Köker Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)