Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
ALBAY RACİ TETİK'İN SUÇ SİCİLİ'NDEN...

KASAP RACİ HAKKINDA DİP NOTLAR

Tarih, 8 Eylül 1966... Özel Harpciler bir gazeteciye dayak atarlar.

Gazeteci llhami Soysal, olay günü, Ankara Çankaya'daki evinden Kızılay'daki gazetesine giderken yolda bir otomobile bindirilerek kaçırılır. Onu kaçıranlar, "Sen kim oluyorsun da bizim komutanlarımızı tenkit ediyorsun ?" diyerek öldüresiye dövüp Çayyolu köyünde yol kenarına atarlar...İlhami Soysal'ın suçu, o sıralar Akşam gazetesindeki kösesinde, "Erkekçe" başlıklı bir dizi yazı yazıp, Genelkurmay başkanlarının da yasalara saygılı olmak zorunda olduklarını söylemesi ve daha sonra da komutanlara lüks köşkler yapılmasını eleştirmesidir.

İlhami Soysal, dayağın ardından korkusuzca olayın üstüne gidip kendisini dövenlerin Özel Harp Dairesi'nden Yarbay Raci Tetik, Astsubay Başçavuş Yüksel Asçıoğlu ve Astsubay Sadık Görmez olduğunu ortaya çıkır.

Ancak yarbay Raci Tetik, Kıbrıs'a adaya gönderilmiştir. Bu arada kamuoyundaki yoğun baskılar nedeniyle, bu saldırıya göz yuman Özel Harp Dairesi Başkanı Tuğgeneral Recai Engin de Londra'ya ataşemiliter olarak atanır. (Bay Pipo -Bir MiT Görevlisinin Sıradışı Yasamı: Hiram Abas-  Soner Yalçın / Doğan  Yurdakul)

**********************

Şimdi de bir de Kutlu Adalı'nın "Yaseminlerimi Geri Verin" isimli kitabında yer alan 2 Nisan 1996 tarihli "DEMOKRASİ HERKESE LAZIMDIR" başlıklı makalesindeki ilgili kısma bakalım:

...Türkiye'de militarist güçlerin egemen olduğu bir tarihte, gazeteci İlhami Soysal bozuk düzeni, çirkin politikacıları, baskı rejimini, demokrasi düşmanlarını, militarist baskıları, keyfi davranışları eleştirdiği için Genel Kurmay Başkanı Cemal Tural, emrindeki subaylara Ankara'nın göbeğinde İlhami Soysal'ı bir arabaya koydurarak kaçırtmış, ölesiye dövdürmüş, öldü diye Ankara dışında bir yere attırmıştı.

Ne var ki, İlhami Soysal ölmemişti. Beş kaburga kemiği kırılmış, kafası tabanca kabzası ile delinmiş, dalağı, safrakesesi, böbrekleri zedelenmişti.

Korkmadan iz sürdü. Kendisini döven subaylarla Cemal Tural'ın ilişkisini ortaya çıkardı. Korgeneral Recai Engin ve Yarbay Raci Tetik saptandı. Raci Tetik önce İskenderun'a gönderildi, sonra Değiştirme Birliği ile Kıbrıs'a kaçırtıldı. Lefkoşa'da Kırıkkale'nin başına getirildi. Çok sert bir kişiydi, bu nedenle Kıbrıslı mücahitler kendisine KASAP RACİ diyordu. Bu olaydan sonra Başbakan Süleyman Demirel Cemal Tural'ı görevden aldı. (Yenidüzen, 3 Ekim 1992) 

 

Raci Tetik huzursuz oldu

Avustralya’da tedavi gördüğü belirtilirken GATA Huzurevi’nde kaldığı STAR Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan 12 Eylül işkencecisi Raci Tetik, huzurevi yönetimine, “Beni huzursuz ettirmeyin” talimatı verdi.

STAR’IN, GATA HUZUREVİ’NDE KALDIĞINI ORTAYA ÇIKARMASI KIZDIRDI

12 Eylül’ün Mamak Askeri Cezaevi baş işkencecisi Emekli Albay Raci Tetik’in, kaldığı TSK Çamlıca Özel Bakımevi Merkezi’nde aile ve akraba dışında kimseyle görüşmemek için yazılı talimat verdiği öğrenildi. STAR’ın, Raci Tetik’in TSK’nın 5 yıldız konforundaki huzurevinde bulunduğunu ortaya çıkarmasından sonra görüşmek için giden gazetecilere huzurevinin nöbetçi subayı, “Tetik’in yazılı emri var. Aile ve akraba dışında kimseyle görüşmek istemiyor. Huzursuz olmak istemiyor” yanıtını verdi.

Genelkurmay izni yeterli değil

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 12 Eylül Davası nedeniyle aradığı Mamak’ın baş işkencecisi Raci Tetik’in İstanbul Merkez Komutanlığı’ndan gelen yanıtla TSK’nın Çamlıca’daki Özel Bakımevi Merkezi’nde kaldığını STAR’ın ortaya çıkarmasından sonra Tetik’i görmek için huzurevine giden gazetecileri huzurevinin nöbetçi astsubayı karşıladı. Tetik ile görüşmek isteyen gazetecilere bilgi vermek istemeyen astsubay, ısrarlı sorular karşısında açıklama yaptı. Tetik’in huzurevinde kaldığını doğrulayan astsubay, tesisin GATA ve Genelkurmay’a bağlı olduğunu, söz konusu görüşme için Genelkurmay’dan izin alınması gerektiğini belirterek, “Zaten kendisinin yazılı talimatı var. Akrabaları ve ailesi dışında kimseyle görüşmek istemediğini belirtmiş. Genelkurmay izin verse dahi şahsi icazeti olmadan görüştürmemiz mümkün değil” diye açıklama yaptı.              

Tetik’in 12 Eylül döneminde ağır işkence yaptığı mağdurlardan gizlenmek için TSK’nın huzurevi santraline de ayrıca talimat verdiği öğrenildi.

Santrale ‘yok’ deyin talimatı

Huzurevi santrali Tetik ile görüşmek için gelen telefonlara yanıt veren görevliler, uzun zamandır orada bulundukları, tüm yaşlıları tanıdıklarını söyleyerek ‘Burada bu isimde biri kalmıyor; hiçbir zaman da kalmadı’ yanıtını veriyor. Bu arada Raci Tetik’in Avustralya’da özel bir klinikte kanser tedavisi gördüğünü söyleyerek onu arayan savcılık makamını ve kamuoyunu yanıltmaya uğraşan eşi Aliye Tetik ise, dün STAR’da yayınlanan haberin ardından telefonlarını kapattı. ÖZLEM YURTÇU-MURAT DÜZYOL

  Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)