Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Yeni Bir Kitap: KOÇAKLAR 1915 ÇANAKKALE

Han’ım, hey! Akşam oldu. Karşı yatan kara dağlar karardı. Cehennemi sesler kesildi. Kızıl gün dağların arasında kayboldu. Tabyalarımızda bir bayramdır alıp gidiyor, günün yiğitleri övülüyordu. Yakılan meydan ateşinin etrafında toplanan koçaklar, koçlar sevinç içindeydiler. Cevat Paşa, yardımcılarıyla birlikte koptu, yerinden doğrulup geldi. Nusret mayın kahramanları Nazmi ve Hakkı Beyler sökün edip geldi. Cemal Bey yerinde duramadı, koştu, geldi. Topçu eri Kara Mehmet coştu geldi. Koca Seyit Onbaşı, nazlanmadı, çıktı geldi. Onbaşı Ali’yle Mülazım Hüsnü Bey döndü, geldi. Sırmalı paşalar, sırmasız erler, nice nice koç yiğitler duydu geldi.“Uzun geceler ve günler boyu düşündüm, tasarladım. Hemen bütün kaynaklarımızı araştırdım, inceledim. Görüp baktım ki, Çanakkale’de yarattığımız yiğitlik dolu günler, üç beş şairimizin mısralarında kalmış, onlar da okunmaz olmuştur.” Bu yakınma 1970`li yıllara ait. Devam ediyor: “Özden uzak tutulanlar, geçmişle gelecek arasında köprü kuramayanlar, devletimizin güvencesi olan şanlı ordumuzla dahi kanlı bıçaklı olmuşlardı.” “Onu bilir, onu söylerim. Köksüzlük çok acı ve ıstırap vericidir. Bir gün, ansızın büyüyüp ortalığı kasıp kavuran bir sel olur….” Önsözde böyle diyor Bıldırki.

Bu eser 1975 yılında Kutluğ Yayınları tarafından yayınlanmıştı. O zamanlar birden tükenmiş ve eseri pek çok arkadaş edinemediği için, eser elden ele dolaşmış imece usulü okunmuştu. Yazarın Çanakkale kahramanlıkları üzerine çok az eser verildi sözleri o günlerin ortamına aittir. O zamanlar ben Türkçe telif bir Çankkale savaşlarını anlatan kitap -Atatürk’ün Arıburnu Hatıraları hariç- bulamadığım için Gallipoli adlı bir yabancı kitaptan öğrenmiştim, bu savaşın iç yüzünü, tabi bir yabancının bakış açısıyla…

Bugün elbette Çanakkale savaşları pek çok yazar tarafından ele alınıp incelenmiş, yazılmış, şiirleştirilmiştir. Ama Oyhan Hasan Bıldırki’nin dili Dede Korkut üslubunu taşıdığı için ben bu eseri iki yönlü beğenirim. İlki Anadolu insanının Çanakkale cephesindeki kahramanlarla birlikte çektiği sıkıntı… Bu sıkıntılara karşılık alnının akıyla yiğitçe ayakta durabilmesi… İkincisi ise üslubunu çok beğendiğim Dede Korkut’u yaşatması. Herhalde Dede Korkut Ata bu günleri görseydi o da böyle soy soylar boy boylardı diye düşünüyorum…

Kocaklar’ın ikinci baskısı sayılan “Koçaklar 1915 Çanakkale” Ötüken Neşriyat tarafından basıldı ve piyasaya sürüldü.


Koçaklar 1915 Çanakkale

Oyhan Hasan Bıldırki

Tarihi Roman

ISBN 978-975-437-921-1

183 sayfa - Fiyatı: 11,00 TL

 

 

Sitemizin yazarlarından Oyhan Hasan Bıldırki'nin bu güzel eserinin seneler sonra Ötüken tarafından yeniden basılması münasebetiyle Hasan Hocamızı gönülden kutluyor, bilvesile saygılarımı sunuyorum.

Recep Küçükizsiz Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)