Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
12 Eylül işkencecilerine Takipsizlik...


12 Eylül darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya müebbet hapse çarptırılırken Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkencelere yönelik soruşturmalarda hayal kırıklığı yaşanıyor.

Referandumdan sonra Diyarbakır Başsavcılığı’na  başvuran 2 bin kişi, sorumlulardan şikâyetçi oldu. Ancak bugüne kadar bin 500 soruşturmada zamanaşımından dolayı takipsizlik kararı verildi. Böylece ‘insanlara dışkı yedirdiği, kanalizasyon suyu içirdiği’ iddia edilen sorumlular hakkında yargı yolu kapandı. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, “İnsanlığa karşı işlenen suçlar zamanaşımı kapsamına alınmamalı.” diyerek tepki gösterdi.

12 Eylül 1980’de sağ ve sol görüşe sahip binlerce insan Diyarbakır ve Mamak cezaevlerine atıldı. Darbenin en acı haline tanıklık eden bu kişiler, en ağır işkencelere tabi tutuldular. İnsanlık onurunu ayaklar altına alan muamelelere maruz kaldılar. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde tutulan mahkûmların hayatında büyük travmalar oldu. Bazıları ağır işkencelere dayanamayarak hayatını kaybetti. Pek çoğu ise işkence sebebiyle kalıcı sağlık problemlerine ve hastalıklara yakalandı. Büyük acılar çeken işkence mağdurları, 12 Eylül 2010 tarihindeki anayasa referandumuyla umutlandı, işkencecilerden hesap sorulacağını umarak sandığa koştu. Referandumdan sonra işkence gördükleri Diyarbakır Cezaevi önünde bir araya gelen mağdurlar, topluca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu ve işkencecilerden şikâyetçi oldu.

Ankara’da bir dava açıldı ve yapılan yargılama sonucunda darbenin mimarlarından Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edildi. Ancak Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde kalanların bu davaya ilişkin yaptıkları müdahillik talepleri ise kabul edilmedi. Diyarbakır’da mağdurların başvurusu üzerine ayrı bir soruşturma başlatıldı. 2011 ve 2012 yılında Diyarbakır Cezaevi’nden adliyeye kadar yürüyen mağdurlar, şikâyet dilekçelerini savcılığa verdi. Mağdurlar, aralarında o dönemde cezaevinden sorumlu olan Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişiden şikâyetçi oldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, mağdurların talebi üzerine başlattığı soruşturmada mağdurlara zamanaşımından dolayı ‘takipsizlik’ kararı göndermeye başladı. Mağdurlar, önümüzdeki günlerde takipsizlik kararına itiraz edecek.

Diyarbakır Askerî Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu’nun öncülük ettiği çalışma kapsamında 2 bine yakın kişi şikâyetçi oldu. Şu ana kadar 1.500 dilekçe hakkında takipsizlik kararı verildi. Soruşturma kapsamında işkence gördüğünü anlatan mağdurlar, savcılık tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Burada düzenlenen ve mağdurların işkence gördüklerinin bir kez daha belgelendiği raporlar Diyarbakır’daki savcılara gönderilmişti. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, buna rağmen zamanaşımından takipsizlik kararı verilmesine tepki gösterdi. “Faili meçhuller ve işkence insanlığa karşı işlenen suçlardır ve bunlarda zamanaşımı geçerli olmaz.” diyen Elçi, Ankara’da yapılan yargılamada karar çıkmasına rağmen aynı olayın Diyarbakır kısmının takipsizlikle sonuçlanmasına anlam veremediklerini dile getirdi. Diyarbakır Cezaevi gerçeğiyle yüzleşilmesi gerektiğinin altını çizdi.Zaman


 Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)