Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Yazıcıoğlu Davasında Mahkeme isyanı

Türkiye’nin akıbetini merakla beklediği Muhsin Yazıcıoğlu davası ikinci kez mahkeme değiştirdi. Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine dava ‘sulh ceza’ya havale edildi. Ancak geçen hafta bunlar da yasa ile kapatılınca asliye mahkemelerine kaldı. Yazıcıoğlu ailesi ve BBP, davanın çıkmaza sokulmasına isyan etti.

Sulh ceza mahkemelerini kaldıran yasa, Büyük Birlik Partisi’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının şüpheli ölümüyle ilgili davayı çıkmaza soktu. Mahkemelerin kapatılması sebebiyle dün, helikopterin GPS cihazının sökülmesine ilişkin dava görülemedi. Duruma tepki gösteren Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, “Bu olayı örtbas etmek isteyenler bilsinler ki, hiçbir zaman yılmayız. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; size ve arkadaşlarınıza göre değil, vatandaşı tatmin edecek kanunlar çıkarın.” dedi. Davanın asliye cezada görülmesi beklenirken, Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz buna itiraz etti. Yargılamanın asliye cezalarda değil, ağır ceza mahkemelerinde yapılması gerektiğini söyledi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Yazıcıoğlu ailesi dün Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza’da görülmesi gereken davayı takip için adliyeye geldi. Ancak burada sulh ceza mahkemelerinin kaldırıldığına dair tutanak tutuldu. Duruşma yapılamadı. Heyet, başsavcı vekiliyle de bir görüşme gerçekleştirdi. Çıkışta konuşan ailenin avukatı Kemal Yavuz, söz konusu yargılamanın sulh ya da asliye cezalarda değil, ağır ceza mahkemelerinde olması gerektiğini söyledi.

Merhum Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu da duruma tepkiliydi. Yine adaletsizlikle karşı karşıya olduklarını belirtti. Yazıcıoğlu, “Çok manidardır! Sulh ceza mahkemelerini kaldıran yasa, bizim davamızdan bir gün öncesinde Resmi Gazete’de yayımlanıyor ve yürürlüğe giriyor. Biz buraya boşu boşuna gelmiş oluyoruz. Ama şunu bilsinler ki; Muhsin Başkan’ın ve arkadaşlarının şehadetini gerçekleştirenler, onların olaylarını örtbas etmek isteyenler, biz hiçbir zaman yılmayız. Hiçbir zaman da bizi yıldıramazlar. Yüz kere de, milyon kere de buraya gelir gideriz. Buraları aşındırır, hak ve hukukumuzu ararız. Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyorum. Size ve arkadaşlarınıza göre değil, vatandaşı mutmain edecek yasalar, kanunlar çıkarın.” dedi.

Gülefer Yazıcıoğlu, bazı köşe yazarlarına da tepkiliydi: “Geçenlerde bir köşe yazarı köşesinde şöyle bir yazı yazmış. ‘Aile ve avukatlar kime bağlı, kimin etkisinde kalıyor?’ diyor. Şunu bilsinler ki Allah’tan başka hiç kimseye bağlı değiliz. Hiç kimsenin de etkisinde değiliz. Orada köşesinde kalem oynatanlara sesleniyorum. 5 yıldır bu süreç aydınlatılmazken, Muhsin Başkan’ın meselesine değinmezlerken, adalet nerede diye sormazlarken, ne olduğunu bilmediğimiz bir vatandaşın çektiği filmin arkasına sığınarak, böyle bir propagandayı neden yapmaktalar anlayamıyorum. Muhsin Başkan’ın adını hiç kimse istismar edemez. Bir adaletsizlik vardır.”

DESTİCİ: YARGI TAMAMEN YÜRÜTMENİN EMRİNE GİRMİŞ DURUMDA

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise artık yargının tamamen yürütmenin emrine girmiş durumda olduğunu söyledi. Destici, “Bunun aksini hiç kimse iddia edemez. Yargı reformu adı altında çıkarılan paketler tamamen, Türkiye’yi yönetenlerin kendi iktidarlarını koruma ve yanlışlarını örtme adına şekillendirilmektedir. Hem çıkarılan kanunlar hem en son HSYK’daki atamalara baktığımızda bunu çok net bir şekilde görmekteyiz. Bir taraftan özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor, diğer taraftan özel yetkilerle donatılacak sulh ceza hakimleri geliyor.” şeklinde konuştu.Karşılaştıkları en büyük sorunlardan birinin hakim ve savcılar üzerinde kurulan siyasi baskı olduğunu anlatan BBP lideri, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar resmen savcılar tarafından hakimler tarafından itiraf edilmekte ve söylenmektedir. Bunların hepsinin farkında, bilincindeyiz. Birtakım kesimler yargı üzerinden kendi hesabını görmeye çalışıyor. Bizim burada onlara uyarımız şudur; hiç kimse kendi kavgasına Muhsin Yazıcıoğlu’nun ve onunla birlikte hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehadet sürecini alet etmesin. Sadece kendi kavgalarına alet etmek için mesnetsiz şeylerle bilgi kirliliği oluşturup gündem saptırmaya ya da davayı sulandırmaya çalışıyorlar. Biz bunu net bir şekilde görüyoruz.”


İlkay GÖÇMEN -Ömer KEBELİ

Zaman


 Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)