Hosgeldiniz: Yusufiye
 İçindekiler
· Ana Sayfa
· Yazarlarımız
· Haberler
· Arama
· Arşiv
· Anket
· Güncel Konular
· Sitelerimiz
· Ülkücü Şehitler
 Başbuğ Albümü
 Yazarlarımız
· Recep Küçükizsiz
· Hasan İlter
· Lütfi Kirecçi
· Selim Çoraklı
· İlhami Erdoğan
· Oyhan Hasan Bıldırki
· Kenan Eroğlu
· Dr. Mehmet Güneş
· Muhittin Arar
· Dr. Turan Güven
· İhsan Kurt
· Ali Baykan
· Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu
· Dr. Özcan Yeniçeri
· Mustafa Köker
· Ahmet Er
· Dr. Yunus Zeyrek
· Dr. A. Bican Ercilasun
· Dr. Ahmet Turan Alkan
· Adnan İslamoğulları
· Abdurrahim Karakoç
· Dr. M. Niyazi Özdemir
· Remzi Çayır
· Nevzat Kösoğlu
· Ozan Arif
· Dr. Ali Koçak
· Ali Yaşar
 İHANET DOSYASI
 Ülkücü Şehitler
 
Nejdet Koçak Hakkında (Dr. Ali Koçak)

Aradan yıllar geçmesine rağmen, Nejdet Koçak`ın eşiyle konuşulduğu zaman henüz herşey dün olup bitmiş ve kendisiyle yaşıyormuş gibi sevgili eşini anlatır. Nejdet Koçak`ın eşi Ayten Koçak, aradan uzun yıllar geçtikten sonra, eşi için şu satırları yazıyor:"Sevgili Nejdet, `Bu dava hor, bu dava öksüz, bu dava büyük.` diyordun. Gerçekten öyleymiş. Irktaşım, arkadaşım, dostum ve eşim Nejdet... Nereden başlayıp, ne kadar anlatmalıyım? Her şeyi söyleyemem. Çünkü, sen yaptığın her harekette mensup olduğun toplumu düşünüyordun ve biliyorum ki; hayatın boyunca gördüğün, hissettiğin, yaptığın, fiilen yaptığın her eylem, o toplumu yüceltmek, layık olduğu ortamda yaşatmak içindi. Sorumluluk duygusunu bir an bile terk etmedin."

Irak Türklerinin yetiştirmiş olduğu en önemli liderlerden biri olan Nejdet Koçak 22 Mart 1979 günü Saddam iktidarı tarafından Irak`ta tutuklanmış ve on ay nerede olduğu bilinmeden, 16 Ocak 1980`de, yani idam edileceği gün, kendisiyle ilk ve son defa görüşen eşine son sözleri şunlar olmuştu:

"Hiçbir şey değişmesin, doğru olduğunu bildiğiniz yolda devam edin, söyleyin arkadaşlara korkmasınlar, ben kimsenin adını vermedim, ağaç budadıkça güverir, bu dava yerde kalmayacaktır.

O görüşme anını Ayten Koçak şöyle anlatıyor: "Son görüşmemizde her zamanki gibi vakurdun, idam edileceğini biliyordun ama dimdiktin, yıkılmamıştın..."

Kimdir Nejdet Koçak? Yakından tanıyanlar kendisini nasıl anlatıyorlar? 7 Nisan 1939 da Kerkük`’te Avcılar Mahallesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kerkük’te tamamladıktan sonra, Ankara Ziraat Fakültesi`nde eğitimini tamamladı. Doktorasını bitirdikten sonra tezini vererek doçentlik unvanını aldı. Nejdet Koçak’ı yakından tanıyanlar, onu şöyle tanımlıyorlar:

Prof. Dr. İhsan Doğramacı: "Küçük yaştan beri liderlik vasfına sahipti, doğruyu savunan ve Irak Türkleri`nin hür iradesine kavuşması gereğine inanmış bir kişiydi... Nejdet Koçak Irak Türkünün sosyal dayanışma, nüfus artışı ve sosyal yardımlaşma konularında detaylı düşünceleri vardı’." 

Ömer Öztürkmen: "Nejdet liderlik vasfları olan bir kişiydi.... Bugün de onun hatırası Türkmen kardeşlerimizin davalarına ışık tutuyor... ondan 10 yaş büyük olmama rağmen kendisinden etkilendiğimi itiraf ederim."

Yavuz Bülent Bakiler: "Tam bir tarih şuuruyla yaşayan, dilin, dinin, edebiyatın, türkünün, oyunun millet hayatındaki büyük önemini bilen zarif bir gönül adamıydı.... Bana; Kerkük`e gitme hazırlığı içersinde olduğunu söylemişti... İçimde, sanki bir damar kopmuştu. "- Sakın gitme!" demiştim. Sana zulm edeceklerinden korkuyorum!! Verdiği cevap hep aklımdadır: "Olur mu hiç ağabey! Irak`taki çocuklarımızı, kardeşlerimizi nasıl sahipsiz bırakabiliriz? Kerkük`ü ikinci bir Kıbrıs durumuna düşürmemeliyiz! Ben, gitmek mecburiyetindeyim. Tahsilim bittiğine göre doğduğum topraklara dönmeliyim artık!’’ Söylediği gibi yaptı...

Ayvaz Gökdemir: "Yirmi yıldan beri ne zaman bir Kerkük türküsü dinlesem gözyaşlarım eğer açıktan akmıyorsa mutlaka içime akar: rahmetli Nejdet ağabey (Koçak) gözlerimin önüne gelir. Yiğitler bir yola dönmemek üzere girerler. Bağdat`ta bir değil bin Saddam olsa Nejdet Koçak yine gidecekti." 

Sadi Somuncuoğlu: “O, bizim milliyetçi kadronun en önde gelen temel taşlarından biriydi. Irak Türklüğü kadar Türkiye`de milliyetçilik için de çalışıyordu."

Acar Okan: "Nejdet Koçak, tanıdığım Kerküklülerin en yiğidiydi, en dürüstü, en bilgilisi, en cesuru, en merhametlisi, insan olarak en iyisiydi." 

Nevzat Köseoğlu: "Nejdet`i tanıyınca, Kerkük, o belirsiz hayallerimizin ortasında birdenbire açan bir gül gibi gerçeklik kazandı ve merkeze oturdu....Türk Dünyasına yaklaştığımızı hissettik." 

Namık Kemal Zeybek: "Nejdet Koçak, hakkında yazmakta en çok zorlandığım kişilerden birisi... Bir türkümüzde ‘sandım kan damlamış karın üstüne’ diyor ya, Nejdet Koçak deyince aklıma bu mısra geliyor ...." 

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu: "Milli değerlere ters düşmeyen her türlü yeniliğe açıktı, ileri görüşlü bir insandı, hele bağnaz hiç değildi... Tam bir millet, vatan sevdalısıydı, hayatını bu iki değer üstüne inşa etmişti... En önemli özelliği ömrü boyunca inanarak bağlandığı ve uğruna can verdiği milliyetçilik yanı idi... Pek çok gencin yetişmesinde, var olan ama ham durumdaki milli duygularının olgunlaşması ve gelişmesinde büyük ve unutulmaz katkılarda bulunmuştur." 

Nuri Gürgür: "Nejdet için yorgunluk, şahsi meşgale yahut mazeret söz konusu olmazdı. Çünkü; onun hayat felsefesi, davasına hizmet esası üzerine kurulmuştu... O günleri ve şartları düşündüğümde Nejdet`i bir "kardelen" e benzetirim... Ne kadar ümitsiz ve imkânsız görünse de, bir süre sonra kardelenin karları deldiği görülür. İnançlı, ılık nefeslerin erittiği buzların arasından çıkarak Türk Dünyasını selamlayan kardelen, ağır ağır gelişti, yaprak açtı, bütün menfi iddiaları ve akordsuz yaban seslerini bastıran ilahi bir nağme halinde baharı geniş alanlara taşıyıp götürdü."

Prof. Dr. Mahir Nakip: "Nejdet Koçak hissiyata kapılmayan, tutarlı, vakur, zeki, kültürlü ve idealist bir Türk milliyetçisi idi. "

Dr. Ali Koçak 

Kaynak: Şehit Nejdet Koçak Albümü, Türk Ocakları Genel Merkezi, Türk Yurdu Yayınları, Ankara 1999. Login
Üye Adi

sifre

Hala hesabiniz yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayitli bir kullanici olarak, yorum ayarlari ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksiniz.
UNUTMAK TÜKENMEKTİR (Yusufiye Derneği Genel Merkezi)